محصولات ارگانیک چه محصولاتی هستند؟؟؟

ارگانیک

ارگانیک

ارگانیک یعنی چی؟

وقتی میگیم یک محصول ارگانیکه یعنی چه ویژگی داره؟

 

محصولات ارگانیک ماحصل به کارگیری استاندارد های داوطلبانه زیست محیطی هستند. دقت داشته باشیم که ارگانیک در چارچوب استاندارد های زیست محیطی قرار دارد که مهمترین هدف آن حفظ و پایداری خاک و ارزش های اکوسیستمی است . بنابراین کشاورزی ارگانیک، نظام زراعی است مبتنی بر مدیریت اکوسیستم ، متمرکز بر حاصلخیزی خاک و سلامت گیاه و عدم مصرف موادشیمیایی مصنوعی که این نظام با شرایط اجتماعی، اقتصادی منطقه‌ای و محلی سازگار است. در سطح فراتر از کشاورزی ارگانیک، کشاورزی بیودینامیک تعریف می‌شود که شامل ابعادروحانی با ساختار ریتمهای کیهانی، نیروی حیاتی، کیفیت، تدارکات بیودینامیک، موجود زنده مزرعه می‌شود تمام فرایند تولید ، فرآوری ، بسته بندی ، نگهداری ، حمل و نقل ، شرایط کاری ، شرایط اجتماعی و عرضه و برچسب گزاری این محصولات ، تحت کنترل و پایش یک نظام گواهی و استاندارد معتبر ارگانیک است. این محصولات دارای کیفیت ، طعم طبیعی و خوب و فاقد هر گونه مواد شیمیایی مصنوعی و باقیمانده عناصر و فلزات و مواد مضر هستند.

محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر: علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند.  کشاورزی ارگانیک سیستم کاملا استاندارد از مزرعه تا مرحله تولید(دامی، دارویی، آرایشی و بهداشتی) است. حتی علوفه ای که برای دام مصرف می شود، باید کاملا طبیعی باشد.

کشاورزی ارگانیک، شیوه ای از کشاورزی است که در تمام مراحل کاشت تا برداشت، جمع آوری و بسته بندی محصولات کشاورزی از محصولات شیمیایی استفاده نمی شود. مصرف این نوع مواد غذایی آسیب کمتر به بدن می رساند و سبب ویتامین رسانی و تغذیه مناسب سلول های بدن هم خواهد شد.

میوه هایی را ارگانیک می گویند که در خاک لازم برای رشد آنها، از سه سال قبل از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده باشد، یا به عبارت بهتر خاک آن همیشه با مواد طبیعی، نظیر کمپوست گیاهی تقویت شده باشد. پس برای تهیه میوه ارگانیک، خاک کشاورزی هم باید ارگانیک باشد.

علاوه بر خاک مناسب از سموم دفع آفات گیاهی هم استفاده نشده باشد

بر روی آنها اصلاح ژنتیکی صورت نگرفته باشد

از برخی گازها برای رشد زودرس آنها استفاده نشود، مثل موز

فرآیند دریافت گواهینامه محصول ارگانیک:

 

تولید کنندگان برای اخذ گواهی نامه معتبر ارگانیک برای محصول تولیدی خود می بایست به یکی از شرکتهای بازرسی مورد تایید انجمن ارگانیک ایران مراجعه و درخواست صدور گواهینامه را به صورت کتبی اعلام کند . شرکت بازرسی  فرم در خواست جهت گواهی مربوط به محصول مورد نظر را ارسال می کند. تولید کننده پس از تکمیل کامل فرم درخواست جهت گواهی مربوط به محصول مورد نظر، آنرا به همراه آزمایشات آب، خاک و محصول، برای شرکت بازرسی، ارسال می کند. پس  از توافق اولیه بین تولید کننده و شرکت و تایید مدیر عامل منجر به عقد  قرارداد می شود.

  پس از مشخص شدن وضعیت قرارداد با تولید کننده , شرکت اقدام به ارسال فرم برنامه مدیریت ارگانیگ مربوط به محصول مورد نظر و اطلاعات مربوط به استانداردهای موردنیاز تولید کننده برای مشخص شدن وضعیت مدیریت ارگانیگ محصول  مورد در خواست تولید کننده قبل و بعد از بارزسی می نماید.

  پس از تکمیل کامل و ارسال مدارک و موارد خواسته شده توسط تولید کننده هماهنگی های لازم برای تاریخ بازرسی صورت می پذیرد. در برنامه مدیریت ارگانیک،تولید کننده به بازرس شرح می­دهد که چطور تولیدات خویش را ساماندهی نموده و اطمینان کامل از رعایت قوانین ارگانیک را می ­دهد.

  کارکنان مسئول از جمله بازرسان در سایت مورد بازرسی حاضر می شوند و در صورت لزوم سوابق و توضیحات مورد نیاز را ارائه می دهند .

  پس از بازدید و تکمیل فرم برنامه مدیریت ارگانیک و سپس امضا توسط بازرس و تولید کننده، این فرم به مدیر عامل شرکت بازرسی تحویل داده می شود.

  مدیر فنی/ بازرسی یا مدیر عامل ضمن کنترل فرم های بازرسی ارگانیک اشکالات احتمالی موجود در فرم ها را به  بازرس یا بازرسین  مربوطه ابلاغ می نماید.

  در نهایت در صورت انطباق با استانداردهای تعیین شده، گواهی ارگانیک صادر می شود.

 

بازارچه بُرارا عرضه کننده انواع عصاره ها و روغن های گیاهی ارگانیک در سه نوع روغنی، خوراکی و موضعی میباشد و بالاترین کیفیت را با ارزانترین قیمت عرضه میدارد.

محصولات پیشنهادی:

عصاره خوراکی بوقناق دکتر زرقانی ،

عصاره روغنی خراطین ارگانیک ،

عصاره موضعی مورد ارگانیک و…

 

بُرارا ضامن سلامتی شما

خرید انواع عصاره و روغن ارگانیک دکتر زرقانی

دانستنی های جذاب وب سایت ها 😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *