تفاوت محصولات ارگانیک و غیرارگانیک

طبیعی

حتما تاکنون بارها کلمه ارگانیک راشنیده اید و این سؤال برای شما پیش آمده باشد که محصولات ارگانیک چه تفاوتی با محصولات غیرارگانیک دارند و این محصولات چه مزیت هایی دارند که محصولات غیر ارگانیک از آنها بی بهره اند.ما در این مقاله قصد داریم با توضیحی مختصر ولی کامل شما را با مفهوم ارگانیک آشنا کنیم.

مواد اولیه داروها و میوه های ارگانیک در مزرعه های مخصوصی که از سال ها قبل هیچگونه مواد شیمیایی مضر مانند انواع سموم و علف کش ها و… در آنها بکار برده نشده باشد پرورش می یابند و تنها با مواد طبیعی مثل کمپوسیت های گیاهی تقویت میشوند.

در پرورش ارگانیک،گیاهان بصورت کاملا طبیعی رشد میکنند و مراحل رشد را بصورت کامل طی میکنند و کوچکترین اصلاح نژادی ندارند.به همین دلیل تمام بافت میوه های آنها نازک و طبیعی بوده و فاقد اندازه و رنگ غیرطبیعی و غیرمعمول می باشند. محصولات ارگانیک را نمیشود از روی ظاهر تشخیص داد ولی یکی از مهمترین ملاک های تشخیص محصولات ارگانیک از غیرارگانیک عطر و طعم طبیعی آنهاست.

میوه های ارگانیک به صورت طبیعی رشد میکنند و به هیچ عنوان در فرآیند رشد آنها از هورمون های محرک یا بازدارنده رشد مثل ژیبرلین،سیتوکینین یا آبسیزیک اسیدو…استفاده نمیشود.

از آنجایی که در پرورش محصولات ارگانیک از هیچ ماده شیمیایی و غیرطبیعی استفاده نمیشود تمام مواد معدنی و املاح آنها حفظ میشود.این در حالی است که در محصولات غیرارگانیک برخی مواد مفید گیاه بدلیل طی نکردن کامل مراحل رشد یا تحت تأثیر مواد شیمیایی و آفت کش ها از بین میروند یا اثر خود را از دست میدهند.

برخی محصولات غیرارگانیک که از روش اصلاح ژنتیک حاصل شده اند،ممکن است برخی ژن هارا نداشته باشند یا از برخی ژن ها چند نسخه داشته باشند که این امر موجب بروز برخی مشکلات از قبیل ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها در بدن میشود.یکی از بزرگترین فواید محصولات ارگانیک عدم بروز همین مشکلات است.

 

 

حال میخواهیم سه نوع محصول (ارگانیک ، سالم ، طبیعی) را که از کیفیت بالایی برخوردار هستند را با هم مقایسه کنیم:

 

 

تفاوت محصولات ارگانیک ، سالم و طبیعی

در حقیقت هر سه این نوع محصول یعنی ارگانیک ، سالم و طبیعی محصولات باکیفیتی هستند و برای سلامتی انسان بسیار مفید و ضروری است و  درجه استفاده از مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده در این نوع محصولات بسیار پایین است و در حقیقت درجه ارگانیک بودن این محصولات در محصولات ارگانیک ۹۰ تا ۱۰۰ درصد است و در محصولات طبیعی و سالم کمی کمتر است و به طور علمی می توان این محصولات را به سه قسمت زیر تقسیم کرد :

 

 

1- محصول ارگانیک :

محصولات ارگانیک ماحصل به کارگیری استاندارد های داوطلبانه زیست محیطی هستند. دقت داشته باشیم که ارگانیک در چارچوب استاندارد های زیست محیطی قرار دارد که مهمترین هدف آن حفظ و پایداری خاک و ارزش های اکوسیستمی است . بنابراین کشاورزی ارگانیک، نظام زراعی است مبتنی بر مدیریت اکوسیستم ، متمرکز بر حاصلخیزی خاک و سلامت گیاه و عدم مصرف موادشیمیایی مصنوعی

که این نظام با شرایط اجتماعی، اقتصادی منطقه‌ای و محلی سازگار است. در سطح فراتر از کشاورزی ارگانیک، کشاورزی بیودینامیک تعریف می‌شود که شامل ابعادروحانی با ساختار ریتمهای کیهانی، نیروی حیاتی، کیفیت، تدارکات بیودینامیک، موجود زنده مزرعه می‌شود تمام فرایند تولید ، فرآوری ، بسته بندی ، نگهداری ،حمل و نقل ،شرایط کاری ،شرایط اجتماعی و عرضه و برچسب گزاری این محصولات ، تحت کنترل و پایش یک نظام گواهی و استاندارد معتبر ارگانیک است. اینمحصولات دارای کیفیت ، طعم طبیعی و خوب و فاقد هر گونه موادشیمیایی مصنوعی و باقیمانده عناصر و فلزات و مواد مضر هستند.

ارگانیک

۲- محصول سالم :

محصول سالم ، محصولی است که ضوابط سه گانه الزامی (استاندارد سه گانه ) در تولید محصولات غذایی را رعایت کرده است. محصول سالم ، تحت کنترل استاندارد های الزامی و اجباری کیفیت غذایی در کشاوری قرار دارند . این محصولات دارای حد مجاز باقیمانده آفت کش، عناصر، فلزات وسموم ماحصل اعمال استاندارد ها و برنامه های مدیریتی بر اساس معیار های مشخصی مانند کدکس ، MRL ، ADI و …. هستند .

 

۳-محصول طبیعی :

محصول طبیعی ،محصولات تحت پوشش نظام پایش و گواهی با عنوان ” موقعیت جغرافیایی ” هست . این محصولات عاری از بقایای مواد شیمیایی مصنوعی و حاصل تولید درمناطق وحشی ، طبیعی و دست نخورده (از نظر ورود تکنولوژی بیرونی ) مانند مراتع ، جنگل ها ، دیمزار ها و یا مزارع مشخصی هستند که به دلیل شرایط خاص اقلیم و اکولوژی منطقه در طول سال ها ی مدید و به صورت سنتی ، در تولید آنها از هیچ گونه نهاده های شیمیایی استفاده نشده است.

طبیعی

 

 

 

بازارچه بُرارا عرضه کننده انواع عصاره ها و روغن های گیاهی ارگانیک در سه نوع روغنی، خوراکی و موضعی میباشد و بالاترین کیفیت را با ارزانترین قیمت عرضه میدارد.

محصولات پیشنهادی:

عصاره خوراکی بوقناق دکتر زرقانی ،

عصاره روغنی خراطین ارگانیک ،

عصاره موضعی مورد ارگانیک و…

 

بُرارا ضامن سلامتی شما

خرید انواع عصاره و روغن ارگانیک دکتر زرقانی

دانستنی های جذاب وب سایت ها 😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *