گیاه شناسی:

اسطوخودوس با نـام علمـی . Lavandula officinalis L گیاهی چندساله و همیشه سبز از خانواده نعناعیـان ( Labiatae یا Lamiaceae ) است. ارتفـاع گیـاه بـین 30 تـا 60 سانتیمتر و گل‌های اسطوخودوس آبی مایل به بنفش هستند که به صورت مجتمع در انتهای ساقه قرار می‌گیرند. در عصاره این گیاه ترکیبات بسیاری شناسایی شده که مهمترین آنها عبارتند از: لینالیل استات ، ســینئول ، لینــالول ، نــرول و بورنئــول. همچنــین در آن ترکیبــاتی نظیــر اســید بوتیریـک ، اسـید پروپیونیـک و اسـید والریـک ، لینــالول آزاد و ژرامبول ، تانن ، فلاونوئیدها ، لینالول ، ترکیبات فنلی و مونـوترپن وجود دارد.

اسطوخودوس

 

 

 

خواص دارویی و موارد مصرف:

 

  • به اعتقاد درمانگران طب سنتی در جهان نوشیدن عصاره تهیه شده از گل­ های گیاه اسطوخودوس تاثیر زیادی بر سیستم اعصاب مرکزی و محیطی نظیر اثرات آرامبخشی ، ضد تشنجی ، ضد صرعی ، ضد اضطراب ، ضد افسردگی و محافظت از اعصاب دارد. همچنین دارای اثرات ضد دردی و ضد التهابی نیز هست.

  • عصاره گیاه اسطوخودوس به دلیل داشتن خواص التیام‌بخش و تسکین‌دهنده‌ای که دارد در کاهش التهاب و سوزش محل گزش حشرات بسیار مؤثر است و می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد. همچنین این عصاره می‌تواند در صورت مصرف موضعی به عنوان یک ضدعفونی کننده برای شست‌وشوی زخم‌های سطحی و محل گزش حشرات مورد استفاده قرار گیرد.

  • نوشیدن عصاره اسطوخودوس برای کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی مناسب است و موجب درمان سرفه می‌شود.

 

 

مقدار و نحوه مصرف:

 

روزانه سه مرتبه و هر بار یک قاشق غذا خوری همراه با یک لیوان آب میل شود.

 

 

موارد احتیاط و منع مصرف :

 

  • از مصرف این فرآورده در زمان بارداری و شیردهی خودداری شود.

  • افراد با فشارخون بالا از خوردن این عصاره منع می­شوند.

 

شرایط نگهداری:

مجاورت این فرآورده با هوا از کیفیت آن می­کاهد ، لذا توصیه می­شود بلافاصله پس از مصرف ، درب ظرف بسته شود و در جای خشک و تاریک و در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد (ترجیحاً در یخچال)، نگهداری شود.

 

بازارچه بُرارا عرضه کننده انواع روغن های گیاهی ، دانه‌ای و کمیاب به صورت فله و عصاره ها و روغن های گیاهی ارگانیک در سه نوع روغنی، خوراکی و موضعی میباشد و بالاترین کیفیت را با ارزانترین قیمت عرضه میدارد.

محصولات پیشنهادی:

عصاره خوراکی اسطوخودوس دکتر زرقانی ،

عصاره روغنی گشنیز ارگانیک ،

عصاره موضعی خرگوشک اصل و…

روغن گیاهی آرنیکا فله ،

روغن دانه ای بنه فله ،

روغن کمیاب و خاص برموم فله و…

 

بُرارا ضامن سلامتی شما

خرید انواع عصاره و روغن ارگانیک دکترزرقانی

دانستنی های جذاب وب سایت ها 😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *